Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

Токар. Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

Токар. Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів

ПРОФЕСІЯ ТОКАР


У будь-якому виробництві, будівництві, від кораблебудування до годинникового виробництва, застосовуються металоконструкції, верстати, металеві деталі.
У процесі виробництва деталей і металоконструкцій відбувається багато різних операцій, вибір яких залежить від форми і розміру деталі, від матеріалу, з якого вона виготовлена.


Токарна обробка

Один з видів обробки матеріалів (металу, пластмаси, дерева…) різанням. До завдань токаря входить виготовлення деталі або виробу за кресленнями з урахуванням оптимальної технології і послідовності виготовлення, особливостей матеріалу і технічних можливостей верстата.
Токар виконує операції, визначені в технологічній документації, враховуючи розміри деталі і необхідні інструменти — різці, вимірювальні прилади, планує порядок виконання операцій, готує інструменти і матеріал.
Після завершення роботи токар проводить вимірювання на відповідність деталі установленим розмірам.
Значна кількість деталей різних предметів і механізмів створюється в наш час в токарному цеху. На спеціальних верстатах металева заготовка обертається з більшою або меншою швидкістю, а навчена людина — токар, шляхом зрізання з неї шару матеріалу, надає виробу потрібну форму. Оскільки робота такого професіонала полягає в тому, щоб точити заготовку, то називається він токарем.
Знайомство з такою професією відбувається на уроках виробничого навчання в Міжрегіональному центрі професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.


Професія токар належить до категорії занять із середнім фізичним навантаженням.

Існує кілька типів токарних верстатів:

  • універсальні токарно-гвинторізні,
  • токарноревольверні,
  • токарно-карусельні,
  • спеціальні,
  • спеціалізовані,
  • автомати,
  • полуавтомати та інші.

У зв'язку з різноманітністю токарних верстатів з'явилися такі різновиди професії токаря, як токар-револьверник, токар-карусельник, токар-розточувальник, токар-універсал.

Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Кривого Рогу Дніпропетровської області проводить підготовку з інтегрованої професії «Токар, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів». Отже, здобувачі освіти, які навчаються за цією професію, отримують кваліфікацію та диплом за двома професіями: «Токар, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів».


Працевлаштування випускників на підприємствах міста:


Приватне акціонерне товариство "Інжинірінгово-виробниче підприємство "Енергія"
ТОВ «Магнітні технології»
Приватне акціонерне товариство "Криворізький завод гірничого обладнання"
Публічне акціонерне товариство "ArcelorMittal Кривий Ріг"


Токар — це високооплачувана праця. Причиною є висока потреба у спеціалістах, особливі умови праці. Крім того, свою заробітну плату під силу контролювати самому фахівцеві. Як правило, застосовується відрядний метод оплати праці, що і дозволяє заробити стільки, скільки необхідно.
У токаря повинні бути добре розвинуті увага, сенсомоторика, пам’ять, практичне мислення. Необхідність тривалого оперування з об'єктами у вузькому робочому полі (250-
300 см), висока точність і швидкість вимагають від токаря високого ступеня розвитку зосередженості уваги. Причому концентрація уваги на одному об'єкті (креслення, схеми) змінюється концентрацією уваги на іншому об'єкті (заготовки, інструменти, деталі). Кваліфікований токар постійно спостерігає за показниками ноніуса, прислуховується до шуму верстата (щоб своєчасно усунути несправності), одночасно здійснюючи безпосередню виробничу операцію при значній швидкості різання.

Точність, чіткість і стійкість рухів особливо важливі при виконанні токарних робіт за допомогою ручної подачі складних операцій, наприклад, таких, як фасонне обточування деталей. Точність і координація рухів піддаються тренуванню, і залежно від характеру трудової діяльності поступово автоматизуються.
В основному професійна діяльність верстатника спирається на оперативну пам'ять. Креслення, заготовки, технологічні карти, показники вимірювальних приладів є активними джерелами інформації, і зберігання її в пам'яті є основою роботи верстатника, на якій ґрунтується виконання різних технологічних операцій.
У верстатників практичне мислення виявляється в грамотному читанні креслень, умінні перевтілити образ умовного зображення на кресленні в образ уявлення реального предмета. Успішне розв'язання цих завдань залежить від сформованості в токаря просторових уявлень.

Сучасна токарна справа розвивається у тісному зв'язку з науково-технічним прогресом. З кожним роком впроваджуються у виробництво високоякісні різці з нових
матеріалів і сплавів, удосконалюється їх конструкція і геометрія. Створюються нові автоматичні лінії, верстати з числовим і програмним управлінням (ЧПУ). Промислові роботи завершують комплексну автоматизацію, залишаючи людині функцію контролю й оперативного управління виробничим процесом.

Здобувачі освіти МЦППВ постійно беруть участь у фахових конкурсах. Так, у І етапі Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkillsUkraine» з компетенції "Токарні роботи" вперше в історії його існування МЦППВ гідно представив здобувач освіти зі спецгрупи (вади слуху) Новік Денис. Він вразив не лише компетентне журі, а й всіх присутніх своїми професійними навичками.

Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника Міжрегіонального центру професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Кривого Рогу Дніпропетровської області


Професія: 8211 Токар
Кваліфікація: 3 розряд
Кваліфікаційні вимоги


Повинен знати:

будову, правила підналагодження та перевірки на точність токарних верстатів; правила керування великогабаритними верстатами, які обслуговує
разом з токарем більш високої кваліфікації; будову і правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв; будову та умови застосування плазмотрона;
призначення та правила застосування складного контрольно-вимірювального інструменту і приладів середньої складності; систему допусків і посадок, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення); геометрію і правила заточування різального інструменту, виготовленого з інструментальних сталей та з пластиною із твердих сплавів або керамічною; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; основні властивості матеріалів, які обробляє; електротехніку в межах кваліфікації.


Повинен вміти:

обробляти на універсальних токарних верстатах деталі за 8-11- м квалітетами (3-4-м класами точності) та складні деталі за 12-14-м квалітетами
(5-7-м класами точності). Обробляти деталі за 7-10-м квалітетами (2-3-м класами точності) на спеціалізованих верстатах, налагоджених для оброблення визначених деталей або для виконання окремих операцій. Виконувати токарну обробку тонкостінних деталей з товщиною стінки до 1 мм та з довжиною до 200
мм. Виконувати токарні роботи методом суміщеного плазмово-механічного оброблення під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Нарізати зовнішню і внутрішню однозахідну трикутну, прямокутну та трапецеїдальну різьбу різцем. Нарізати різьби вихровими головками. Керувати токарно-центровими верстатами з висотою центрів 2000 мм та вище, з відстанню між центрами 10000 мм і більше. Керувати токарно-центровими верстатами з висотою центрів до 800 мм, які мають більше трьох супортів під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Виконувати необхідні розрахунки для одержання заданих конусних поверхонь. Керувати піднімально-транспортним устаткуванням з підлоги. Стропувати та ув’язувати вантажі для піднімання, переміщення, установлення та складування. Виконувати токарну обробку заготовок зі слюди та мікалексу.


Сфера професійного використання випускника


Виробництво машин та устаткування; виробництво транспортного устаткування.
Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затвердженого наказом МОЗ України №256 від 29.12.1993).

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів


Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.

Постійне збільшення кількості автомобілів на дорогах, а також вдосконалення і ускладнення конструкцій і механізмів потребують великої кількості обслуговуючого персоналу на станціях техобслуговування. На сьогодні професія слюсар з ремонту колісних транспортних засобів є однією з найбільш затребуваних професій в ремонтних підприємствах та автосервісах. Щодня всім постійно доводиться стикатися з будь-яким видом автотранспорту – будь то особистий автомобіль або громадський транспорт, для підтримки його працездатності, належного технічного стану, за усіма потрібен професійний і своєчасний догляд. Саме тому кваліфікований фахівець з ремонту і діагностики автомобіля сьогодні є досить затребуваною професією яку Ви можете здобути в нашому учбовому закладі, який називається МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОЇ ПЕРЕПІДГОТОВКИ ЗВІЛЬНЕНИХ У ЗАПАС ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ.
Міжрегіональний центр має сучасну виробничо-технічну базу та власний автосервіс, який обладнаний сучасним діагностичним обладнанням фірми BOSH, де проходять виробниче навчання та практику здобувачі освіти.
Підготовка кваліфікованих фахівців за професією слюсар з ремонту колісних транспортних засобів включає теоретичну підготовку, з будови, технічної експлуатації, технічного обслуговування, ремонту колісних транспортних засобів та підвищення професійної кваліфікації. Підготовка за кожною професійною кваліфікацією основана на компетентнісному підході та структурується за модульним принципом. Навчальний час здобувача освіти визначається обліковими одиницями часу, передбаченого для виконання навчальних програм професійної (професійно-технічної) освіти.

Обліковими одиницями навчального часу є:

  • академічна година тривалістю 45 хвилин;
  • урок виробничого навчання, тривалість якого не перевищує 6 академічних годин;
  • навчальний день, тривалість якого не перевищує 8 академічних годин

Професійно-теоретична підготовка здійснюється в навчальних класах, які обладнані стендами з будови агрегатів, механізмів, систем які взаємозв’язані з роботою автомобіля. Також викладачами застосовується мультимедійне забезпечення, наочні засоби та власні інноваційні розробки з методики викладання матеріалу і удосконалення тестових завдань.

Після здобуття теоретичних базових знань здобувачі освіти продовжують професійно-практичну підготовку яка здійснюється в навчальних майстернях та безпосередньо на робочих місцях підприємств.

Після закінчення теоретичного та практичного навчання в нашому навчальному закладі здобувачі освіти продовжують освоєння навиків професії з ремонту та технічному обслуговуванню колісних транспортних засобів на підприємствах ТОВ «Магнітні технології», ФОП Усенко, ФОП Власюк, ФОП Чаус, СТО «Автолайн», ТОВ «КОЛБІ», ТОВ «Ювікс», ТОВ «ІТАЛПАЙП» та інших.
Навчальний (робочий) час здобувача освіти в період проходження виробничої практики встановлюється відповідно до законодавства і режиму роботи підприємства,
установи, організації.

Обладнання, на якому проходять виробничу практику:

  • Обладнання для балансування коліс
  • Гідропідйомник для ремонтних робіт
  • Обладнання для шино-монтажних робіт

Крім здобуття професійної освіти, наші здобувачі освіти приймають активну участь в суспільному житті нашого закладу:

  • в республіканських, обласних, міських олімпіадах загальноосвітніх дисциплін, а також конкурсах професійної майстерності
  • в гуртках юнацької творчості
  • у гуртках художньої самодіяльності
  • у спортивних змаганнях

За результатами здобуття кожної професійної кваліфікації проводиться державна або проміжна (поетапна) кваліфікаційна атестація, що передбачає оцінювання набутих компетентностей й визначається параметрами: «знає – не знає»; «уміє – не вміє». Поточне оцінювання проводиться відповідно до чинної нормативно-правової бази. Після завершення навчання кожен випускник повинен уміти самостійно виконувати всі роботи, передбачені кваліфікаційною характеристикою, технологічними умовами і нормами, встановленими у галузі.

Після завершення навчання кожен випускник працевлаштовується на підприємства СТО, де заробітна платня вже залежить від навиків, які випускник здобув при проходженні виробничої практики на цьому підприємстві. Після закінчення навчання здобувачі освіти успішно працевлаштовуються на такі промислові підприємства міста як: ТОВ «Магнітні технології», ФОП Усенко, ФОП Власюк, ФОП Чаус, СТО «Автолайн», ТОВ «КОЛБІ», ТОВ «Ювікс», ТОВ «ІТАЛПАЙП» та інші.


Споріднені професії:

«Слюсар-ремонтник», «Електрогазозварник», «Токар».


Підвищення кваліфікації та продовження навчання:

Після отримання диплому кваліфікованого робітника здобувачі освіти мають змогу вступити на рівень молодшого
бакалавра за спеціальністю «Автомобільний транспорт».
Завдяки роботі відділення перепідготовки можна підвищити кваліфікацію.